bozhychi
Фольклорний ансамбль "Божичі"
bozhychi
Гурт «Божичі» вивчає та відтворює старовинну пісенну та танцювально-інструментальну традицію, яка де не де ще збереглась по селах та хуторах України, але зникає з катастрофічною швидкістю. Одним з основних напрямків діяльності Божичів, без якого ми б не мали свого обличчя, є фольклорно-етнографічне експедиційне обстеження сіл України. Влітку основний акцент збирацької діяльності зроблений на байдаркові експедиції річками України.
Учасники Божичів побували в експедиціях у більшості областей України: Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Луганській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській і навіть записували кримськотатарський фольклор у АР Крим.
Незважаючи на таку широку географію наших експедиційних інтересів, ансамбль спеціалізується на відтворенні співочої традиції Лівобережної України.
Окремою ділянкою нашої роботи є дослідження народних танців. Для того, аби навчити танцювати сільські народні танці якомога більше людей, Божичі створили 21 січня 2005 року «Школу традиційного народного танцю» - перший в Україні постійно діючий клуб автентичного народного танцю. Наша «Школа танців» функціонує на базах Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та Культурно-мистецького центру Національного Університету «Києво-Могилянська Академія». Керівником «Школи танців» є один з керівників Божичів – Ілля Фетисов.
Для організаційної та правової допомоги у діяльності молодих фольклористів України члени ансамблю виступили ініціаторами створення "Всеукраїнської асоціації молодих дослідників фольклору" – всеукраїнської молодіжної громадської організації, що функціонує з 2001 року. Зараз асоціація щорічно проводить два всеукраїнські заходи – «Школу традиційного народного мистецтва ім. Василя Могура» у с.Космач Косівського р-ну Івано-Франківської обл. та фольклорні байдаркові експедиції. Захід нашої організації «Школа традиційного народного мистецтва ім. Василя Могура» за результатами 2006 року був визнаний Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту найкращим проектом року у галузі національно-патріотичного виховання молоді.
Очолює Асоціацію Ілля Фетисов.
Божичі - учасники численних фестивалів в Україні та за кордоном. Найкращі серед них:
* міжнародний театральний фестиваль “Wienner Festwochen”, (2001, м.Відень, Австрія),
* міжнародний фольклорний фестиваль "Покуть" (2000, 2004, м. Харків),
* міжнародний фольклорний фестиваль Олега Скрипки "Країна мрій" (2004, 2005, 2007, м.Київ),
* міжнародний фольклорний фестиваль "Spotkanie folkowe" (2005, м.Черемха, Польща),
* фестиваль української автентичної музики «Ростоки» (2005, м.Івано-Франківськ, 2006, м.Кіровоград, 2007, м.Чернігів),
* міжнародний фестиваль "Слов’янський базар" (2005, м.Вітебськ, Білорусь),
* міжнародний фестиваль фольклору та ленд-арту „Шешори-2006” (с.Шешори на Івано-Франківщині),
* міжнародний фольклорний фестиваль «Parbeg laivelis» (2006, м.Клайпеда, Литва),
* міжнародний фестиваль «Путивльська путь. Від фольклору до авангарду» (2007, 2009, м.Москва, Росія),
* міжнародний фестиваль української культури «Битівська ватра» (2007, м.Битів, Польща),
* міжнародний фестиваль української культури «Сопот-2008» (2008, м.Сопот, Польща)
* міжнародний фольклорний фестиваль «Baltica» (2009, м.Рига, Латвія).
Вперше Божичі стали відомі завдяки виставі «В пошуках втраченого часу… Життя», яку ми створили спільно з режисером, художнім керівником ЦСМ «Дах» Владом Троїцьким. Драматургічним текстом вистави є розповіді про себе та минуле, записані учасниками ансамблю по селах від старих людей, а також епізоди з власного життя та цитати з творів Ольги Кобилянської та Олександра Довженка. У виставі використовувалися народні обряди, звучали старовинні пісні та танці.
За цю виставу її колектив отримав театральну премію "Київська Пектораль-2001" (у номінації «найкраща вистава малої сцени», а Божичі, крім того, премію театральних критиків "Київський рахунок" за найкращу виставу сезону 2001/2002 та друге місце у всеукраїнському конкурсі молодих митців "СтАРТ". У 2002 р. вистава з успіхом пройшла у Відні, на фестивалі "Wienner Festwochen", а у 2003р. - на фестивалі "Valley of Arts" у м. Каполч, в Угорщині.
Після розриву творчих стосунків із Владом Троїцьким та уходу з Даху, з 2005 року ансамбль грав власну версію цієї вистави під назвою "Коло життя" у Театральному центрі Національного Університету «Києво-Могилянська Академія». В тому ж році вистава з успіхом демонструвалася на міжнародному фольклорному фестивалі "Spotkanie folkowe" (м. Черемша, Польща).
Ансамбль продовжує розвивати театральний напрямок у своїй діяльності і зараз бере участь у виставі відомого київського режисера Андрія Приходька «Аз», яка ставиться на сцені Театрального центру НаУКМА. Прем’єра вистави відбулася у 2008 році. Ця вистава – шикарне сучасне прочитання шкільної драми XVII сторіччя, що була створена на основі біблійного оповідання про багатія та Лазаря.
Значну роль у долі нашого колективу зіграв лідер знаменитої рок-команди «ВВ» Олег Скрипка. Завдяки йому гурт записав та видав у 2004 році перший альбом «Котилася, ой, ясна зоря з неба». В цьому альбомі Олег навіть заспівав дві приспівки до танцю «Українські страдання». Божичі брали участь у записі альбомів Олега "Файно" та "Відрада". Зараз творче співробітництво продовжується у рамках Le Grande Orkhestra та етно-диско-проекту Олега Скрипки «Чоботи з бугая», де виступають троє дівчат із Божичів.
У 2005 році на замовлення Міністерства культури і туризму України студією «Кінематографіст» було знято документальний фільм «Божичі». Стрічка, яка з початку задумувалася як фільм про діяльність ансамблю, переросла у розповідь про народну культуру, її долю у сучасних умовах, а також про її носіїв – сільських виконавців та їх послідовників у міських мегаполісах. Фільм отримав ряд призових місць на фестивалях документального кіно в Україні та за кордоном. Режисер фільму – Анастасія Харченко.
Божичі зняли перший в Україні кліп на народну пісню у автентичному звучанні.
Сценарій кліпу народився із жартівливої пісні з Чернігівщини «Да просив мене Герасим», яку можна знайти у третьому альбомі Божичів «Вік любиш – не налюбишся. Пісні про кохання». Сценарій ні в якому разі не слідує пісенному тексту, а майстерно створює образ комічного невдахи – Герасима - та ту ситуацію, в якій пісня про нього могла виникнути. Більшу частину кліпу складає мультфільм. Автор сценарію, режисер-постановник, художник-аніматор, оператор кліпу – Юрій Борисенко.
На УР-3 (Радіо "Культура") з 1 січня 2009 року розпочався цикл передач "Божичів світ". В них ми розповідаємо про народну культуру, наші експедиції, поїздки на фестивалі, про наших друзів та ще про багато іншого. Передачі виходять щотижня у вівторок та четвер о 12.45 з повтором в той самий день о 21.05. Передачі можна слухати також в Інтернеті на сайті www.nrcu.gov.ua в розділі "Програма та прямий ефір 3 канал". Ви можете допомогти створенню передач у якості спонсора.
Божичами записано та видано 5 аудіо-альбомів: "Котилася, ой, ясна зоря з неба" (2004), "Колядницькі пісні. Шо з Києва та й до Русалима" (2005), "Вік любиш - не налюбишся. Пісні про кохання" (2007), «Українські танці. Частина 1» (спільно із скрипалем-віртуозом Сергієм Охрімчуком) (2008), «Помишляйте, чєловєци. Псальми» (2009).
Спільно із «Школою традиційного народного танцю» Божичами записано та видано перший в Україні самовчитель із сільських українських танців «Школа традиційного українського народного танцю. Частина 1» на DVD (2009).
Останній проект Божичів – ініціювання соціальної рекламної кампанії «Не дай замовкнути голосу предків». Рекламна кампанія охоплює київське метро, зовнішню рекламу та глобальну мережу Інтернет. Музиканти закликають відчути в собі голос предків, для чого максимально звільнити свою свідомість від впливу засобів, якими ця свідомість засмічується, насамперед, йдеться про телебачення. Учасники гурту переконані, що народна музична культура, яка існувала тисячоліттями, зникає в наш час саме тому, що людей не вчать творити, їх перетворюють в споживачів чужої творчості, замість того, аби спонукати до прояву власної творчої енергії. Адже вміння творити притаманне кожній людині. І це підтверджує саме народна творчість, в якій пісні, награвання весь час змінюються в залежності від особистості виконавців. Також «Божичі» протестують проти застосування поняття «не формат» на радіо та телебаченні, через що слухачів позбавляють можливості ознайомитися з багатьма музичними стилями, зокрема, й фольклором.
Якщо ви хочете поринути у атмосферу народного свята, незвично провести корпоратив, день народження, зробити справжнє фольклорне весілля – Божичі Вам допоможуть.
Сергій [ little ] Литвинюк, Валерій Гладунець, Росава
Сергій [ little ] Литвинюк, Росава
оринка, Мистецькі грані
Коментарів ще немає. Ви можете залишити перший!
Коментар для «Фольклорний ансамбль "Божичі"»
Ім'я:
Email:
  ← не буде відображено на сайті
Дозволені HTML теги: <a, img, p, br, i/b/s/em/strong/strike, small/bin/sub/sup, center, ul/ol/li>. Приклад використання
введіть текст показаний на картинці